DNS Temizleme / IP Adresi Resetleme Kodları


İnternette gezinirken web adreslerinin DNS sunucuları bilgisayarınızda kayıt altına alınır. Bunun nedeni ise aynı siteye bir daha erişilmek istenirse eğer işlem daha hızlı gerçekleşsin diye DNS sunucularının bilgileri makinenizde daima kayıtlı kalır. Fakat bazen biz istemciler olarak bu durumdan rahatsız oluruz. Çünkü sitenin DNS sunucusu değişmiş olabilir veya başka nedenlerden ötürü DNS sunucu bilgileri eski duruma gelmişlerdir. Tarayıcıda kayıtlı adreslere eriştiğinizde eski görünümlerini görmek istemiyorsanız eğer yada ip sorgulamalarını bilgisayarınızdan silmek istiyorsanız aşağıdaki kodları CMD komut istemi sisteminden girmeniz lazım.

1- Başlat > Çalıştır bölümüne “cmd” yazıp enterleyin.

2- Sırası ile ;

  • ipconfig /flushdns (enterleyin)
  • ipconfig /release (enterleyin)
  • ipconfig /renew (enterleyin)
  • exit (enter)

Ama her seferinde bu kodları yazmak istemiyorsanız yani zaman kazanmak istiyorsanız, bu kodlar ile bir “.bat” dosyası oluşturun. Çalıştırma dosyası halini aldıktan sonra ise dosyayı çift tıklamanız yeterli.

1- Masaüstünde bir txt (metin dosyası) oluşturun. Ve içine şu kodları yazın;

@echo off
ipconfig /flushdns
ipconfig /release
ipconfig /renew
cls
echo DNS resetleme yapildi.
echo Cikis icin herhangibir tusa basin.
echo Vanilya.Net iyi gunler diler.
pause

 

2- Kaydettiğiniz metin belgesinin adı diyelim “DNS Sifirlama.txt” son olarak bu dosyanın uzantısını .bat olarak değiştirin. Yani “DNS Sifirlama.bat” şeklinde olacak.


0 Comments

Bir şeyler yazmak ister misiniz?